Telefon
WhatsApp
  • 15 Ekim 2020, 00:01
Batimetrik Harita Hizmetleri

BATİMETRİK HARİTA ÜRETİMİ

                Firmamız tarafından, liman, marina, balıkçı barınağı, iskele, rıhtım, mendirek, dalgakıran vb. Kıyı yapılarına yönelik 3 boyutlu güncel deniz topoğrafyasının belirlenmesi amacıyla ÇOK BİMLİ İSKANDİL (Multi Beam Echsounder) ve/veya TEK BİMLİ İSKANDİL (Single Beam Echosounder) cihazları kullanılarak %100 kaplama sağlayacak şekilde yüksek hassasiyetli batimetrik (derinlik) ölçüm çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

                Deniz topografyasının doğru ve duyarlı bir halde belirlenmesi, deniz kotlarının ve yatay konumun ölçüm standartlarına bağlıdır. Ekipman ve operatör kalitesi ile proje yönetimi bu standardı belirleyen en önemli faktörlerdir. Bu kalitenin çalışmalarımızdaki tesisi için; IHO (International Hydrographic Organization) ve SHOD (Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı) standartlarına bağlı kalınmakta, saha koşulları gözetilerek en uygun cihaz ve teknolojiler kullanılmaktadır. Ayrıca, Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı standartlarına uygun “Hidrografik Etüt Raporları” hazırlanmaktadır.

 Uygulama Alanları ve Hizmetler

  • Kıyı yapılarına yönelik güncel batimetrik harita hazırlanması ve derinlik kontrolleri
  • Deniz dibi tarama projeleri öncesinde, çalışmalar devam ederken ve çalışma ondan sonra derinlik denetimü ve kübaj hesapları
  • Baraj, Göl ve Akarsu alanlarında batimetrik harita hazırlanması
  • Marina, liman, iskele, vb. Tekne/gemi barınma sahalarında seyir güvenliğine yönelik batimetrik harita hazırlanması
  • Boru ve kablo hatlarının, terminal sahaları ile şamandıra sistemlerinin survey çalışmalarına yönelik batimetrik haritaların hazırlanması
  • Su altı arkeolojik sahalarına yönelik 3 boyutlu, yüksek çözünürlüklü batimetrik harita hazırlanması
  • Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı standartlarına uygun ve kuruluş onaylı “Hidrografik Etüt Raporları” ve “Batimetrik Harita” hazırlanması

 

Multibeam Batimetri Ölçme Sistemleri

                Batimetri sistemlerinin en gelişmiş türü olan multibeam sistemler artık Kordil tarafından günübirlik işlerde ve projelerde kullanılmakta olup, müşterilerine her bütçeye ve her amaca uygun hizmetler sunmaktadır. Kordil’in kendi envanterinde bulunan multibeam batimetri sistemleri ile 0-270 metre derinliklere kadara alanlar ölçülebilmektedir. Kordil, Norveç yapımı Norbit marka multibeam echosounder sistemlerinin Türkiye distribütörüdür.

                Farklı bütçelere hitap edebilmek için, müşterilerine farklı sistemler sunmasına karşın Kordil bu sistemlerin en yüksek doğruluk elde eden modellerini kullanmakta ve müşterilerine hizmet vermektedir. Sistemin bütünleşmiş side scan sonar özelliği ile, multibeam batimetri verilerinin yorumlanması kusursuza yakın yapılabilmektedir.

                Özellikle liman ve vapur yanaşma alanlarının tüm bunlarnın temiz ve seyire elverişli bulunduğunun teminatı için en gelişmiş batimetri sistemleridir. Bu sayede, multibeam batimetri ölçmeleri sadece batimetrik harita yapımına yaramayıp dip yapısındaki değişimlerin ve hareketlerin takip edeni fakatçlı da kullanılabilmektedir.

 Singlebeam Batimetri Ölçme Sistemeri

                Dengi sistemlere kıyasla kolay taşınabilirlik ve hızlı kurulum sayesinde batimetri ölçümlerinde ve günlük kullanımlarda çok büyük konfor ve hız sağlamaktadır. Bu alanda da müşterilerimize hem servis aynı zamanda kendi kullanımlarına sunulmak üzere komple sistemler üretmekte ve tedarik etmekteyiz. Akıllı transducer sistemleri ile deniz tabanı topoğrafyası gerçek zamanlı bozuk veri analizleri yapılarak bozuk veriler eşzamanlı veri setinden atılır. Bu sayede batimetri kalitesi yükselirken veri işleme süresi de ciddi anlamda kısalır.

                KBS30200 ve Ohmex SonarMite OEM ürünlerimiz ülkemizde birçok projede düşük maliyet ve yüksek kaliteli batimetrik ürünler olarak kullanılmaktadır.

                Kordil Batimetri Studio yazılımı yardımıyla batimetri ölçümlerinde kullanılan sistemlerde genellikle karşılaşılan uyum ve kronik program hataları giderilmiş olup, bu sayde batimetri ölçümleri rahat, konforlu, hızlı ve güvenli hale gelmiştir.

 

Diğer Batimetri Sistemler

                Bilgisayar ve Yazılım: Kordil Batimetri Studio yazılımı her türlü Windows ™ yazılımına kurulabilmekte ve çalışmaktadır.

                Su Kotu Ölçer (Tide Gauge): Kordil kendi yerli üretim TG05 tide gague sistemi ile batimetri sektörüne yeni bir ürün kazandırmış ve bu alanda dışa bağlarımlılığı azaltmıştır. Sistem tüm testleri başarıyla geçmiş ve halihazırda bir çok projede kullanılmaktadır.

                Ses Hızı Ölçer (Sound Velocity Profiler): Kordil batimetri ölçmelerinde, kesinlikle ses hızı ölçme cihazı kullanır. Derinlik bazında (her 1 metre için) ses hızı ölçümü batimetri ölçümlerinin kalbi derecesinde önemlidir. Alternatif fakat hassas olmayan bir yöntem olan bar-check (el iskandili) yöntemini sadece batimetri çalışmasını kaba hata kontrol amaçlı kullanır. Kordil distribütörü olduğu AML Oceanographic marka sistemlerin tek yetkili satıcısıdır ve dünyada en duyarlı ölçüm yapabilen 2 markadan bir tanesidir.

                GPS ve GNSS Sistemleri: Kordil çok geniş bir ürün yelpazesi bulunan Hemisphere marka marine GPS sistemlerinin yanısıra iyi bilinen tüm markaları da sistemlerine uyarlar. Singlebeam batimetri ölçmeleri için son derece ideal ve problemsiz çözümler sunar.

Paylaş

Proje ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! (0262) 324 30 63

BİZ SİZİ ARAYALIM